За вријеме поплава неопходно је спровођење мјера којима се спречава ширење заразних болести.
- Користити само хигијенски исправну воду и храну (флаширана вода, цистерне,а у крајњој нужди прокухану воду). Хигијенски неисправна вода не смије се употребљавати ни за прање суђа, зуба, лица, руку, купање, прање и припрему намирница. У случају да се водоснабдијевање врши из индивидуалних водних објеката (бунари, локални водоводи,..) препорука је да се уколико не постоји лабораторијска потврда о хигијенској исправности воде за пиће таква вода не користи, односно док се вода не испита и док се не дају одговарајуће препоруке. У случају замућења воде, промјене боје и мириса воде за пиће, препорука је да се таква вода не користи за пиће, припремање хране и личну хигијену, већ да се у таквој ситуацији користе контролисани извори водоснабдијевања.
- Не користити намирнице које су дошле у контакт са водом из поплавног таласа. Ако постоји покварена храна, остаци хране (из замрзивача и фрижидера који су били без струје или су били у контакту са поплавном водом) ни у ком случају је не користити за исхрану.
- Ако је дошло до угинућа животиња или је поплавни талас донио лешеве угинулих животиња, ни у ком случају не долазити у контакт са тиме, већ обавезно позвати ветеринарску инспекцију или ветеринарску службу.
- ојачати личну хигијену, нарочито често прање руку сапуном (прије јела, након кориштења тоалета, након чишћења наплавног отпада и након руковања предметима који су дошли у контакт са наплавном или канализационом водом).
- При појави било каквих симптома као што су повишена температура, промјене на кожи, пролив, повраћање, црвенило очију, респираторни симптоми или неке друге тегобе јавити се одмах љекару.
- Одјећу и обућу очистити и опрати. Дјечије играчке опрати и дезинфиковати, а најбоље бацити.
- Након повлачења воде извршити механичко чишћење поплављених објеката. Механички очистити и опрати поплављене површине од уља, пијеска, наплавина, смећа. Након тога, потребно је да се просторије очисте чистом водом и детерџентима. Приликом чишћења потребно је носити непромочиве рукавице, гумене чизме, маску за лице. Послије тога јавити се стручним лицима да се изврши дезинфекција објеката.