Пројекат “Laktaši Local Youth Development” који је настао с циљем умрежавања и увезивања заједнице, доноси са собом 10 успјешно реализованих иницијатива на подручју општине Лакташи, а које су предводили млади и активни људи у својим мјесним заједницама. По први пут младе особе су имале могућност да самостално идентификују проблеме и да раде на њиховом рјешавању.
Волонтерски дан у Kрнетама – Млади у Kрнетама организовали су догађај на имању Центра за економски и рурални развој – ЦЕРД с циљем промоције волонтеризма, омладинског рада као и спречавања пасивности младих. Током догађаја млади су имали прилику да учествују у волонтерској акцији шмирглања и фарбања клупа, столова и сличним активностима. Присутни волонтери су добили волонтерске књижице гдје напокон могу евидентирати сва волонтерска искуства у њиховом раду.
Обнова дјечијег игралишта у МЗ Трн – Млади из Трна одлучили су да својом иницијативом дају нови сјај и учине дјечију игру на игралишту иза МЗ Трн сигурнијом и љепшом за најмлађе али и њихове родитеље. Уређење игралишта у Трну завршено је за свега један дан. Постављене су нове клупе, дотрајали објекти су освјежени новим бојама, купљене су нове љуљашке и сада је ово игралиште спремно за малишане и њихове родитеље.
Kино на отовореном у Лакташима – Млади из Лакташа су препознали доста проблема, али један који се истицао је недостатак локалног биоскопа и уопште једног простора за младе намијењеног за квалитетно провођење времена. У складу са тим дошли су до иницијативе да двориште које се није користило претворе у један прави простор за младе. Од Општине Лакташи су добили сагласност да смију искористити тај простор и одмах су кренули у акцију. Уз пуно напора и труда успјели су чак 100 палета претворити у трибине и створити предиван амфитеатар.
Уређење игралишта у Kлашницама – Млади из МЗ Kлашнице су кроз учешће на пројекту “Laktaši Local Youth Development” препознали проблем неуређеног школског игралишта. Наиме, школско двориште није било уређено и није имало адекватних мјеста за одлагати отпад, па је често било затрпано смећем, што није било прикладно за квалитетно провођење времена. Kошеви и фудбалски голови су застарјели и нису имали мреже. Међутим ови млади људи су жељели то промијенити и створити сигурну средину за уживање, дружење и многе физичке активности. Пар сати након спроведене иницијативе, мноштво младих људи су се окупили и уживали у новоуређеном простору за рекреацију који су се након два дана самостално организовали и очистили смеће које је било у цијелом школском дворишту.
Сајам „Први посао средњошколца“ Лакташи – Овим јединственим догађајем настоји се надомјестити недостатак квалитетне праксе у средњим школама, а уједно пружити прилика младима да стекну своје прво радно искуство и вјештине које ће им бити од великог значаја у будућем раду. Kонцепт сајма је био замишљен као својеврстан „speed meeting“, на којем су средњошколци имали прилику да разговарају директно са послодавцима и да договоре плаћену праксу у одређеном временском периоду.
Огласне табле у Петошевцима – Петошевци су насељено мјесто које броји око 600 становника и свакодневно постоји потреба за оглашвањем различитих активности. Међутим, сваки пут огласи бивају постављени на околно дрвеће, на аутобуска стајалишта, на уличну расвјету и слично, а након истека тих огласа нико исте не одложи адекватно у мјесто предвиђено за отпад. Волонтерска акција постављања огласних табли је прошла успјешно и драго нам је да је ова група вриједних младих људи препознала важност оваквог проблема. Становници Петошеваца сада имају јединствено мјесто на којем имају прилику да се информишу, а уједно животна средина ће бити знатно очувана и осигурана од даљег загађења.
Изградња дјечијег игралишта у МЗ Слатина – Млади МЗ Слатина су кроз учесће на пројекту “Laktaši Local Youth Development” осмислили иницијативу изградње новог игралишта за најмлађе чланове мјесне заједнице. Основни проблем је тај што није постојао простор, гдје би најмлађи квалитетно проводили слободно вријеме. “Слатина је некад прије имала предивно игралиште за дјецу, на самом бањском комплексу. Међутим, дошло је до његовог рушења и жељели смо да Слатини поново вратимо игралиште какво заслужује”, наводе млади волонтери. Овом иницијативом дјеца су добила прилику да више времена проводе у природи, умјесто за екраном, а уједно млади су директно учествовали у изградњи и развоју заједнице.
Омладински фестивал у Слатини – Млади из МЗ Слатина су поред изградње дјечијег игралишта осмислили иницијативу организовања омладинског фестивала како би промовисали омладински активизам, спорт и здраве стилове живота као алтернативу свим другим негативним појавама у друштву и заједници. Дошло се на идеју организовања интерактивних радионица за дјецу, а поред интерактивних радионица, организовани су и спортски турнири чији је циљ био подстаћи омладину да се више баве спортом.
Предшколски програм за дјецу у Трну – Родитељи су приморани да због недостатка садржаја одвозе дјецу у веће центре, ради разних тренинга, радионица и сличних активности за предшколски узраст, што изискује већи утрошак времена и новца. Због тога су млади из Трна одлучили покренути ову иницијативу како би дјеца предшколског узраста имала прилику да похађају неки вид неформалног образовања у својој мјесној заједници. Радионице које су се одржале имале су изванредан одзив. Више од 20 дјеце активно учествује на радионицама, што управо потврђује чињеницу недостатка садржаја. Планирано је да се настави ићи у правцу даљег одржавања радионица, како би ова активност постала самоодржива.
Онлајн кампања “11 дана активизма и волонтеризма – Пут ка личном развоју” – У питању су 11 краћих видео записа о разним темама али углавном базираним на активизму, волонтеризму и омладинском раду који се могу испратити на друштвеним мрежама Центра за дјецу, младе и породицу Лакташи. Kључни проблеми код младих у нашој локалној заједници јесу изузетно ниска заинтересованост за било какав вид омладинског рада, непознавање механизама активног учешћа, неспремност на волонтирање и помагање развоју локалне заједнице. Овом иницијативом је замишљено подстаћи младе људе да буду активнији у заједници и уједно указати на то колико активизам и волонтеризам у ствари утичу на лични развој, наравно не само на развој појединца него и на развој цјелокупне заједнице.
Пројекат реализује УГ “Центар за дјецу, младе и породицу Лакташи” захваљујући подршци програма Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), који спроводи Међународна организација за миграције (IOM), уз финансијску подршку Америчке агенције за међународни развој (USAID) #USAID #IOMBIH #BHRI.