Од данас су у Лакташима изводи из матичних књига рођених, вјенчаних и умрлих, као и увјерења о држављанству, доступни за поручивање путем вајбера. То ће многим грађанима олакшати комуникацију са градском управом и омогућити бржи долазак до тражених докумената.
Нову услугу пружаће виртуална асистенткиња МИА ЛАКТАШИ која од прошле године редовно одговара на упите грађана о различитим административним процедурама путем вајбера, фејсбука и градских портала и пружа сервисне информације о раду локалних управа.
Извод се шаље поштом, без долакса у градску управу, цијена извода је 6 конвертибилних марака и трошкове сноси подносилац захтјева, а плаћање се врши по поузећу.
У Лакташима грађани могу да сазнају како тече поступак закључења брака, поступак регистрације предузетника, додјеле стипендија ученицима средњих школа и студената првог циклуса студија.
МИА је за десет мјесеци одговорила на више од 14.500 упита. Највеће интересовање у Лакташима било је за закључење брака.Увођењем четбота унапређена је ефикасност локалне администрације, а грађани не морају да троше вријеме чекајући ред испред шалтера.
Осим што ће путем четбота моћи да добију изводе из матичних књига и уверење о држављанству, грађани ће имати могућност и да пријаве комуналне проблеме надлежним службама градске управе. Четботу ће путем вајбера лако моћи да прослиједе фотографије и видео записе, описе проблема, као и своје контакт податке, уколико желе да их надлежни органи даље обавјештавају о поступку.Такође комунални проблем можете пријавити и анонимно, с тим да надлежни органи неће моћи да вас обавјештавају о даљем поступку.
Бијељина и Лакташи су први градови у Републици Српској који су добили своју четбот колегиницу, а иновација је реализована путем регионалног пројекта “Унапређење општинских услуга у Србији и БиХ увођењем четбот апликације”, који спроводе ГИЗ и компанија САГА, у партнерству са Мрежом за повољно пословно окружење коју представљају НАЛЕД и Привредна комора Републике Српске, у оквиру програма девелоППП немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ). У Србији, пројекат се спроводи у Сомбору и Шапцу.