Ponedeljak - Petak 7:30 - 15:30h
Odabrana opcija
POLOŽAJ
ISTORIJA
STANOVNIŠTVO
PRIVREDA
TURIZAM
OBRAZOVANjE
KULTURA
ZDRAVSTVO
SPORT I REKREACIJA
MLADI
NVO
SOCIJALNA ZAŠTITA
CIVILNA ZAŠTITA
MJESNE ZAJEDNICE
POBRATIMSKI GRADOVI I OPŠTINE
Dio Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine, na kojem se prostire grad Laktaši, zauzima sjeverozapadni dio naše Republike, tačnije, prostor između gradova Banja Luka i Gradiška, i opština Srbac, Prnjavor i Čelinac.
Sredinom njene teritorije protiče rijeka Vrbas i dijeli je na župski (desna obala Vrbasa) i potkozarsko-lijevčanski dio (lijeva obala Vrbasa).
Administrativno je podijeljena u 11 mjesnih zajednica sa 37 naseljenih mjesta, na ukupnoj površini od 38.838 hektara.
Našavši se od pamtivjeka na važnim putevima, grad Laktaši je veoma komunikaciono atraktivan, što je bitno uticalo na njegov razvoj i mentalitet njegovih stanovnika.
Vezano Lijevčem poljem za veliki prostor plodne Panonske nizije, područje grada Laktaši oduvijek je predstavljalo prostor u kojem se istovremeno može osjetiti bogati kolorit Balkana, te preplitanje istoka i zapada. Ovo područje presjecaju važni putevi: autoput Banja Luka-Gradiška- Okučani (izlazak na autoput Beograd-Zagreb), autoput Banja Luka-Doboj, te putevi: Klašnice-Prnjavor i Laktaši-Srbac, dok je međunarodni aerodrom Banjaluka udaljen svega tri kilometra od gradskog središta, što ovo područje čini blisko sa evropskim i svjetskim metropolama.
Istorijsko-geografski položaj grada ukazuje na naseljavanje ovog prostora još u starijem kamenom dobu, što činjenično potkrepljuju arheološka nalazišta u podnožjima brežuljaka, pored rijeka. Rimljani su vladali ovim krajevima 9. godine naše ere, kada su podignuti mnogi vojni logori i objekti od privrednog značaja. Početkom XII vijeka, ovaj prostor je postao dio kraljevine Ugarske, a zatim su Turci njime vladali 350 godina, od početka XVI vijeka. U tom periodu došlo je do masovnih migracija stanovništva. Iz planinskih dijelova istočne Hercegovine, Crne Gore i Like nasilno je doseljeno srpsko stanovništvo u Lijevče polje i Potkozarje. Obilježje Austrougarske vladavine koja je uslijedila zatim jeste naseljavanje prostora Italijanima, Nijemcima, Ukrajincima i Poljacima.
Tada je ovaj prostor postao najrazvijeniji dio Bosne i Hercegovine zbog primjene savremenih agrotehničkih mjera. Jedan od tadašnjih najjačih trgovačko-zanatskih centara je bio današnji Aleksandrovac koji je 1889. godine dobio poštu, a tu je bio lociran i pogon za proizvodnju čuvenog sira iz samostana Trapisti. Druga polovina osamdesetih godina prošlog vijeka je početak stvaranja takozvanog „Laktaškog privrednog čuda”. Ovaj grad skreće na sebe pažnju velikim investicionim ulaganjima čime širom otvaraju vrata privatnom preduzetništvu. Taj trend je zadržan i do danas.
Prirodno-geografski položaj grada može se okarakterisati kao veoma povoljan jer se nalazi na području tipičnog ravničarskog terena Lijevča polja.
Zbog povoljnog geostrateškog položaja i razvijene saobraćajne infrastrukturne mreže, grad Laktaši je dobro povezan sa susjednim gradovima i opštinama, kao i širim okruženjem. Kroz grad prolazi autoput Banja Luka-Gradiška koji ima izlaz na autoput Beograd-Zagreb.
Stanovništvo svojim kvantitativnim i kvalitativnim osobinama utiče na mogućnost iskorištavanja svih prirodnih i drugih resursa jednog područja i ključni je faktor razvoja bilo koje društveno-ekonomske cjeline.
Procjena Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, zasnovana na konačnim rezultatima popisa stanovništva iz 2013. godine, govori da na području grada Laktaši, u 11 mjesnih zajednica, živi 36.848 stanovnika, dok u samom gradskom središtu živi 5.879 stanovnika.
Pregled broja stanovnika u naseljenim mjestima grada Laktaši prema rezultatima popisa stanovništva iz 2013. godine
Najveći rast broja stanovnika nastao je pod uticajem ratnih dešavanja tako da 2006. godine, po procjeni, grad je imao 40.743 stanovnika. Grad Laktaši pripada Banjalučkoj regiji, koja je najveća u Republici Srpskoj. Prema popisima iz 2000. godine, Laktaši su na petom mjestu u regiji, po broju stanovnika, a na 11. mjestu u Republici Srpskoj. Gustina naseljenosti područja grada je iznad prosjeka BiH i Republike Srpske, što je najvećim dijelom, rezultat povećanih migracionih kretanja uslovljenih ratnim dešavanjima.
Naselja župskog dijela u prosjeku imaju manju gustinu naseljenosti od naseljenih mjesta ljevčanskog dijela grada, a posebno su slabo naseljeni rubni dijelovi grada.
U župskom dijelu grada, koji zauzima skoro 2/3 površine opštine živi manje od 1/3 ukupnog stanovništva.
Struktura stanovništva Starosna struktura stanovništva je značajan pokazatelj ukupnih potencijala, posebno kod planiranja resursa radno aktivnog stanovništva, sa jedne strane i strukture potrošačkog agregata, sa druge strane. Prema podacima kojima raspolažemo, trenutno u gradu Laktaši živi najviše stanovnika uzrasta 35-39 godina i ženski pol je u blagoj prednosti u odnosu na muškarce.
Nacionalnost Prema službenom popisu stanovništva iz 2013. godine, u gradu Laktaši, najveći procenat stanovništva čine Srbi, a slijede ih, u manjem broju, Hrvati, Muslimani i ostalo stanovništvo.
Povoljan poslovni ambijent koji je stimulisao razvoj privatnog preduzetništva, stvoren je u drugoj polovini osamdesetih godina prošlog vijeka. Od tada, pa do danas, neprestano raste broj preduzeća i radnji, broj zaposlenih, ukupan prihod i dobit. Veliko razumijevanje za poslovne aktivnosti, grad Laktaši i dalje afirmiše uređenjem industrijskih i poslovnih zona. Postoji zona za metalo-prerađivačku industriju u neposrednoj blizini Laktaša, skladišno-trgovačka poslovna zona u Trnu i industrijska zona uz magistralni put Klašnice-Prnjavor, a u toku je popunjavanje industrijskih zona Aleksandrovac i Krnete, te industrijske zone uz trasu autoputa Laktaši-Doboj pored rijeke Vrbas.
Grad Laktaši je razvijeno preduzetničko središte sa velikim brojem poslovnih subjekata, u različitim oblastima poslovanja, od kojih su neki lideri na tržištu.
Osnov privrednog razvoja grada čine aktivnosti velikog broja malih i srednjih preduzeća, u svim privrednim oblastima, poljoprivredna proizvodnja i usluge u banjskom turizmu. Privatni sektor sa manjim fleksibilnim kapacitetima u svim privrednim oblastima, sa raznovrsnim proizvodnim programom, predstavlja osnov ukupnog ekonomskog razvoja. Najveći broj preduzeća djeluje u sferi trgovine, proizvodnje (drvna, tekstilna, prehrambena industrija, elektro i metalna), građevinarstva i usluga.
U strukturi industrije dominira prerađivačka industrija, proizvodnja prehrambenih proizvoda i pića (prerada mesa i proizvodnja mesnih prerađevina i prerada krompira), metalna i elektroindustrija, te prerada drveta i proizvodnja proizvoda od drveta.
Grad investitorima pruža brojne povoljnosti pri investiranju i dobijanju svih potrebnih dozvola i dokumenata, što olakšava ulaganje i početak uspješnog poslovanja. Prisustvo velikih svjetskih i regionalnih kompanija ukazuje na atraktivnost grada kao investicione destinacije.
Turističke atrakcije zbog kojih biste poželjeli posjetiti Laktaše su mnogobrojne. Na području Laktaša nalaze se ogromna prirodna bogatstva, kao i veliki broj kulturno-istorijskih spomenika koji svjedoče o prošlosti ovoga kraja.
Grad je prepoznatljiva i po svojoj banji https://termelaktasi.ba/ smještenoj u samom centru grada, koja je poznata po ljekovitim dejstvima svojih vrela. Tokom ljetne sezone, pored dva zatvorena bazena, u ponudi postoji i otvoreni bazen, koji se, takođe, puni ljekovitom banjskom vodom.
Najčešće bolesti koje banja liječi su: bolesti očiju, kožne bolesti, problemi sa živcima, zglobovima, srcem i venama. Nedaleko od pomenute banje Laktaši, nalazi se i banja u Slatini https://www.zotovicbl.com/ (liječenje reumatskih oboljenja i postoperativnih zahvata). Obe banje raspolažu „fitness“ i „wellness“ ponudom, tako da privlače i one posjetioce kojima je potreban samo odmor i relaksacija.
Iako je najzastupljeniji banjski turizmam, poslednjih godina se u Laktašima sve više razvija i poslovni (MICE) turizam. Seminari, konferencije i druga poslovna okupljanja najčešće se održavaju u hotelu „San“, koji se, pored zdravstvenih usluga i smještaja banjskih korisnika, sve više specijalizuje i za ovaj vid turizma.
Seoski turizam, baziran na tradicionalnoj gastronomskoj ponudi, etno ambijentu, prezentaciji starih zanata i drugim zanimljivostima, je još jedan vid turizma koji počinje da se razvija u nekoliko laktaških sela. Arheološki lokalitet „Rimske terme“, koje su bile rimsko javno kupatilo, dokazuju da su ljekovita svojstva banje Laktaši bila poznata još u doba Rimljana, ako ne i ranije. Pored ovog arheološkog staništa, otkriven je i ranovizantijski grad „Balkis“ http://www.balkis.info/o-nama/, u septembru 2012. godine, u laktaškom selu Gornji Bakinci. Predstavlja izuzetno vrijedno arheološko nalazište, koje sadrži brojne ostatke više vjerskih objekata, među kojima je i episkopska bazilika iz perioda IV-VI vijeka.
Crkva brvnara u Malom Blašku posvećena je rođenju Presvete Bogorodice. Ona je najznačajniji kulturno-istorijski spomenik na području grada Laktaši, pa i šire i pod zaštitom je države.
Opširnije na: www.laktasiturizam.org
Prva osnovna škola na području opštine Laktaši bila je Srpska narodna škola u Drugovićima, podignuta 1888. godine, za čije otvaranje se zauzeo Vaso Pelagić. Kasnije su osnovane “Srpska narodna škola“ u Maglajanima, rimokatoličke osnovne škole u Aleksandrovcu i Mahovljanima. Otvaranjem novih škola mnogo je urađeno na opismenjavanju stanovništva i razvoju kulturnog života. Na području grada Laktaši postoje četiri osnovne škole i pet područnih škola u kojim osnovno obrazovanje stiče oko 3.500 učenika.
Osnovnim obrazovanjem se bave:
Osnovna škola “Mladen Stojanović“ Laktaši obrazovnu djelatnost obavlja u centralnoj školi u Laktašima, područnom odjeljenju u Kriškovcima i područnom odjeljenju u Klašnicama.
JU Osnovna škola “Mladen Stojanović“ Laktaši Adresa:Karađorđeva 105 Laktaši Tel: 051/535-517 Faks: 051/535-516 e-mail:os054@skolers.org www.osmladenstojanovic.com
Osnovna škola “Holandija“ Slatina obrazovnu djelatnost obavlja u centralnoj školi u Slatini i u područnim odjeljenjima u Boškovićima i u Drugovićima.
JU Osnovna škola “Holandija“ Slatina Adresa:Nikolaja Velimirovića 9 Tel:051/587-155 Faks: 051/587-156 e-mail:os054@skolers.org www.osholandija.com
JU Osnovna škola “Desanka Maksimović“ Trn obrazovnu djelatnost obavlja u centralnoj školi u Trnu i područnom odjeljenju u Glamočanima. Adresa:Nikolaja Velimirovića 9 Tel:051/508-070 Faks: 051/508-071 e-mail:os057@skolers.org www.osdesankam-trn.org
JU Osnovna škola “Georgios A. Papandreu“ Aleksandrovac obrazovnu djelatnost obavlja u centralnoj školi u Aleksandrovcu. Adresa:Aleksandrovac bb Tel:051/580-027 Faks: 051/580-027 e-mail:os055@skolers.org www.osgapapandreu.org
Predškolskim obrazovanjem i brigom o najmlađim bavi se Javna ustanova Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Laktaši u okviru koje se nalaze četiri vrtića: “Princeza Katarina Karađorđević“ u Laktašima, dječiji vrtić ‘‘Zvjezdice“ u Glamočanima, dječiji vrtić “Bajka“ u Aleksandrovcu i dječiji vrtić “Pčelica“ u Velikom Blašku. Kapacitet ustanove je 459 djece koja su raspoređena u 20 vaspitnih grupa: osam jasličk jasličkih i 12 grupa vrtićkog uzrasta.
JU Dječiji vrtić “Princeza Katarina Karađorđević“ Laktaši Adresa:Mladena Stojanovića br. 3 Tel:051/532-209 Faks: 051/532-209 e-mail:info@vrticilaktasi.com https://vrticilaktasi.com/index.php
Srednjoškolski centar: Izgradnja objekta prvog Srednjoškoslog centra u Gradu Laktaši, je u završnoj fazi, a upis prve generacije očekuje se u školskoj 2025/2026. godini. U sastavu srednjoškolskog centra biće zastupljena četiri zanimanja: Elektrotehnika – tehničar informacionih tehnologija – web dizajn, programiranje (IV stepen obrazovanja); Mašinstvo i obrada metala – tehničar CNC tehnologija, (IV stepen obrazovanja); Mješoviti zanatski smjer – obrađivač metala rezanjem, i automehaničar (III stepen obrazovanja) i Zdravstvo – medicinski i fizioterapeutski tehničar (IV stepen obrazovanja).
Visoko obrazovanje mladi stiču najviše u Univerzitetskom centru u Banjoj Luci i visokoškolskim ustanovama u inostranstvu. Podrška lokalne zajednice kroz stipendiranje srednjoškolaca i studenata omogućava povećanje učešća visokoobrazovanog kadra u ukupnoj ponudi radne snage kao bitnog resursa za razvoj lokalne zajednice.
Danas u oblasti kulture djeluju Javna ustanove Centar za kulturu i obrazovanje i Narodna biblioteka “Veselin Masleša“ Laktaši kao i Srpsko prosvjetno – kulturno društvo “Prosvjeta“, Kulturno umjetnička društva “Slavko Mandić“ Laktaši i “Đerdan“ iz Trna. U organizaciji kulturnih manifestacija učestvuju sve ustanove i udruženja u okviru svoje djelatnosti, raspoloživih materijalnih i kadrovskih mogućnosti.
Javna ustanova Centar za kulturu i obrazovanje Laktaši nosilac je raznih kulturnih programa – umjetničkih izložbi i kolonija, koncerata klasične i etno-muzike, pozorišnih predstava, festivala i drugih kulturnih događaja. Ustanova je prepoznatljiva po tradicionalnim manifestacijama likovna kolonija “Lasta“ i “Salon stripa“. Manifestaciju “Radujmo se Đurđevdanu i proljeću“ ustanova organizuje u saradnji sa SPKD “Prosvjeta“ Laktaši, osnovnim školama i Javnom ustanovom Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. U saradnji sa Narodnom bibliotekom “Veselin Masleša“ Laktaši i SPKD “Prosvjeta“ Laktaši organizuje manifestaciju “Susret zavičajnih stvaralaca“. U okviru ustanove djeluje dramska amaterska grupa “DASKE“ koja realizuje predstave za djecu i odrasle. Učesnik je brojnih festivala amaterskih pozorišta u zemlji i okruženju, te nosilac brojnih priznanja i nagrada. Ustanova i dramski studio DASKE već dugi niz godina uspješno organizuju Internacionalni festivala amaterskog teatra u Laktašima.
Javna ustanova Narodna biblioteka “Veselin Masleša“ Laktaši kulturnom životu Laktaša daje doprinos organizovanjem književnih susreta, promocijom savremenih knjiga, a organizator je i tradicionalnih manifestacija „Dani biblioteke“ i „Biblioteci u pohode“. Posebnu pažnju privlače aktivnosti „Kreativna radionica“ i „Mali bibliotekari“. Zbirka zavičajnog fonda se prikuplja i formira sa posebnom pažnjom. Obuhvata veoma raznovrsan materijal iz svih aspekata društvenog, privrednog, kulturnog i političkog života lokalne zajednice. Biblioteci je dat na korištenje dodatni prostor koji je prilagođen za potrebe i aktivnosti dječijeg odjeljenja. Takođe, prostor se koristi za organizovanje književnih večeri, promociju novih naslova i publikacija.
Značajan doprinos kulturnom životu u Laktašima i okolini daju i Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta“ i KUD “Slavko Mandić“. Na području lokalne zajednice ‘‘Prosvjeta“ je počela sa radom 1913.godine, a obnovljena je 1994.godine. Društvo je čuvar tradicije i kulture srpskog naroda, a svojom aktivnošću teži opštem napretku svih na ovom području. SPKD “Prosvjeta“ je član udruženja izdavača Republike Srpske i nastoji da pruži pun doprinos u ostvarivanju kulturnih događaja.
KUD “Slavko Mandić“ Laktaši moderan ansambl i okuplja 250 članova raspoređenih u igračke grupe. Osnovano je 1977. godine, a sadašnje ime nosi od 1980.godine. Učesnik je brojnih festivala i smotri folklora, gdje je osvojio više nagrada i priznanja. Posjeduje bogat repertoar narodnih igara i pjesama. Njegujući kulturu, tradiciju, igru, pjesmu i običaje rodnog zavičaja KUD je uspješno realizovao projekat istraživanja Lijevče polja, te nastavio sa istraživanjem i prikupljanjem etnomuzikološke građe prostora Župe. U okviru KUD-a djeluje sekcija Etno grupa “Trag“ koja njeguje tradicionalnu muziku Balkana. Etno grupa “Trag“ za svoj dosadašnji rad nagrađivana je mnogim priznanjima i nagradama (www.etnogrupatrag.com).
Kulturni život je upotpunjen sa tradicionalnim manifestacijama “Červona kalena“ u selu Devetina koja predstavlja smotru ukrajinskog kulturno-umjetničkog stvaralaštva i manifestacijom “Slovenački dani u Slatini“ koja predstavlja prezentaciju slovenačke kulture i tradicije. Ustanove i udruženja sa područja Grada u saradnji sa Turističkeom organizacijom Grada Laktaši već dugi niz godina uspješno realizuju manifestaciju “Laktaško ljeto“, tokom koje Laktaši ugoste brojna poznata imena iz svijeta muzike, glume, umjetnosti i sporta.
JZU Dom zdravlja “Dr Mladen Stojanović“ Laktaši, sprovodi primarnu zdravstvenu zaštitu, koja predstavlja najviši nivo zdravstvene zaštite stanovništva, a ogleda se kroz promociju zdravlja, prevenciju bolesti, liječenje, te rehabilitaciju oboljelih i onesposobljenih.
Kako bi se zdravstvena zaštita približila korisniku i omogućila dostupnost sekundarne zdravstvene zaštite, u Domu zdravlja organizovane su specjalističke, konsultativne usluge sekundarnog nivoa: interniste, hirurga, ORL, dermatologa, ortopeda, kardiologa.
Na području grada Laktaši nalaze se dva savremeno opremljena centra i to: Centar za dijalizu u Laktašima i Centar za fizikalu terapiju u Trnu.
Internacionalni dijalizni centar izgrađen je po modelu javno – privatnog partnerstva, između Vlade Republike Srpske, Grada Laktaši i Internacionalnog dijaliznog centra. Centar je opremljen vrhunskom hemodijaliznom opremom i sistemom za preradu vode i raspolaže sa 18 hemodijaliznih mašina. Koristeći ukupne kapacitete može pružiti usluge za 160 pacijenata, a godišnje obavlja preko 15.000 tretmana.
Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović-Odjeljenje V“, je odjeljenje za liječenje i rehabilitaciju pacijenata sa reumatološkim oboljenjima posttraumatskim i postoperativnim stanjima, a nalazi se u Slatini i sa slatinskom banjom čini jedinstven kompleks (www.zotovicbl.com).
Sport na području grada Laktaši ima dugogodišnju tradiciju. U oblasti sporta krovne organizacije su Javna ustanova Sportska dvorana i Udruženje sportista opštine Laktaši. Udruženje sportista je osnovano zbog potrebe širenja baze amaterskog sporta i koordiniranja aktivnosti na razvoju i omasovljavanju sporta na području opštine. Okuplja 38 klubova u čijem se sastavu nalazi više od 2500 sportista koji redovno treniraju.
Stanje u oblasti sporta na području grada Laktaši karakteriše: veliki broj klubova, sportista, trenera i sportskih radnika u različitim oblastima sporta, mala ali prisutna disperzija sporta na cijelo područje grada, postojanje objekata za različite sportove u raznim dijelovima grada, nepostojanje koncepta upravljanja sportskom infrastrukturom, postojanje akcija i manifestacija koje doprinose omasovljavanju sporta i značajna materijalna podrška razvoju sporta u vidu grantova sportskim organizacijama i besplatnim terminima korištenja sportske dvorane u Laktašima, čije se funkcionisanje finansira iz Budžeta, za treninge i utakmice, te za rad Udruženja sportista.
Sportisti postižu značajne rezultate na republičkim, balkanskim, evropskim i svjetskim takmičenjima. U Sportskoj dvorani u Laktašima organizuje se sve veći broj takmičenja višeg ranka za seve starosne kategorije (Male olimpijske igre republike Srpske, prvenstva Republike Srpske i Bih u džudou, kik boksu, košarci organiujuje. Takođe, u porastu je broj građana koji se bave rekreativnim sportom.
Zastupljenost sportova je raznovrsna, u skladu sa postojećim namjenskim objektima, sportskom opremom i rekvizitima, te materijalnom podrškom.
Sportski klubovi su registrovani u sledećim sportovima: fudbal – 10 klubova, gradski fudbalski savez (1) i škola fudbala (1), košarka – 3 kluba (muški 2 kluba i ženski 1 klub) i škola košarke (1), džudo – 3 kluba, šah – 1 klub, odbojka 3 kluba (muški, ženski i klub invalida), plivanje – 1 klub, ronilački sport – 1 klub, ribolov i lov – 1 klub, rukomet – 2 kluba (muški i ženski), borilačke vještine – 7 klubova (borilačke vještine, kik boks, karate i tekvando), auto – moto sport – 2 kluba, gimnastika – 1 klub, fitnes i aerobik – 1 klub.
Klubovi postižu zapažene rezultate u ekipnim i pojedinačnim sportovima na republičkim, državnim, balkanskim, evropskim i svjetskim prvenstvima, te na taj način predstavljaju najbolje ambasadore lokalne zajednice.
Grad Laktaši raspolaže značajnim brojem sportskih objekata za takmičarsko i rekreativno bavljenje sportom. Za rad svih klubova na raspolaganju je Sportska dvorana u Laktašima koja omogućava vrhunske uslove za trening i održavanje takmičenja najvišeg ranga. Sportski centar “Nenad Baštinac“ u Aleksandrovcu, takođe pruža odlične uslove za održavanje takmičenja visokog nivoa. Izgrađena je i stavljena u funkciju savremena sportska sala u Jakupovcima čime su stvoreni i poboljšani uslovi za dvoranske sportove.
Značajna sredstva iz budžeta lokalne zajednice izdvajaju se za rad i funkcionisanje Javne ustanove Sportska dvorana Laktaši. Podrška radu sportskih klubova definiše se Programom finansiranja sporta i fizičke kulture.
Posebna pažnja poklanja se razvoju školskog sporta kroz rad sa mladima u osnovnim školama, učešću mladih sportista na sportskim kampovima, te organizovanje takmičenja u osnovnim školama u košarci, odbojci, fudbalu, rukometu i atletici u okviru Malih olimpijskih igara Republike Srpske.
Grad Laktaši je pozitivan primjer partnerskog odnosa i saradnje između mladih i lokalne vlasti. Podržavajući rad omladinskih tijela, inicijative i aktivnosti omladinskih organizacija i organizacija za mlade, obezbjeđujući prostor za realizaciju aktivnosti, podržavajući rad neformalnik grupa i donošenjem značajnih dokumenata za mlade, omogućeno je učešće mladih u oblastima koje su važne za njihov aktivizam. Stvaranjem povoljnog poslovnog ambijenta i izdvajanjem značajnih sredstava iz budžeta za sport, kulturu, stipendiranje učenika i studenata, oblast omladinskog rada, utiče se na poboljšanje uslova života i rada mladih. Grad je pokazao da su mladi važan resurs za dalji razvoj i napredak lokalne zajednice.
Na području grada Laktaši mladi su organizovani kroz omladinska tijela, omladinske organizacije, organizacije za mlade, neformalne grupe, klubove, centre i sl.
Institucionalno učešće mladih omogućeno je kroz rad omladinskih tijela:
-Komisija za mlade – pri zakonodavnoj vlasti,
-Viši stručni saradnik za omladinu i nevladin sektor – pri izvršnoj vlasti.
Omladinske organizacije: Centar za djecu, mlade i porodicu Laktaši – podružnica Omladinski centar Laktaši i podružnica Omladinski centar Maglajani, Savjet mladih Slatine“ Slatina, Udruženje građana „Habitus“ Dovići, Udruženje “Društvena organizacija mladih“ Trn, Asocijacija za strateški razvoj zajednice “Astra“ Laktaši.
Organizacije za mlade: Centar za društveni razvoj (CDR) Laktaši, Ekološko društvo „Kanarinac“ Laktaši, Udruženje za razvoj seoskog turizma Laktaši, Udruženje građana „Dom“ Veliko Blaško, Udruženje građana „Pozorište, igralište, radilište“ Laktaši, Ekološka korpa Laktaši, Udruženje građana „Zlatno pero“, Udruženje „Nika“ Laktaši, Mladost uz vas Laktaši.
Strategijom omladinske politike Grada Laktaši za period 2023-2027. godine definisani su pravci podrške, s ciljem poboljšanja uslova života i rada mladih.
U okviru programskih aktivnosti provodi se Program “Omladinska banka Laktaši“, u partnerstvu sa Fondacijom Mozaik. Kroz navedeni program, mladima je omogućeno da prepoznaju probleme u zajednici i rješavaju ih kroz društveno inovativne projekte.
U oblasti volontiranja aktivnosti se provode u kontinuitetu uz podršku Lokalnog volonterskkog servisa (LVS) koji djeluje u okviru Centra za djecu, mlade i porodicu Laktaši. Lokalnog volonterskog servisa (LVS) Laktaši djeluje kao instrumente podrške za promociji i razvoju volontiranja.
Volonterska politika Grada Laktaši za period 2024-2028. godine, predstavlja strateški dokument kojim Grad Laktaši odgovara na potrebe građana za volontiranjem u zajednici i kojim obezbjeđuje promovisanje, sistemskounapređenje i organizovanje u oblasti volontirizma.
NEVLADINE ORGANIZACIJE
Nevladine organizacije su važan faktor u razvoju lokalne zajednice, te kao partneri grada Laktaši kroz svoje aktivnosti pokrivaju različite oblasti važne za razvoj lokalne zajednice. Svojim aktivnostima izražavaju interese građana, te su važan faktor u prepoznavanju i rješavanju problema. Organizacije civilnog društva daju doprinos razvoju i daljem opstanku demokratskog društva, naročito putem unapređenja javne svijesti i aktivnog učešća građana u javnom životu.
Prepoznajući značaj nevladinog sektora, opština Laktaši već dugi niz godina pruža podršku aktivnoastima udruženja. Najveći broj udruženja je iz oblasti sporta, te se kroz Program finansiranja sporta i fizičke kulture definišu aktivnosti i način finansiranja. Osim oblasti sporta, udruženja djeluju u oblasti kulture, obrazovanja, rodne ravnopravnosti, omladinskog rada, ekologije, humanitarnog rada, poljoprivrede, te oblastima kojim se promovišu interesi javnosti posebno pojedinih specifičnih grupa.
Na području lokalne zajednice izdvojio se jedan dio udruženja građana/nvo koji su imaju kontinuirane aktivnosti kojim se dopunjuju i redovne aktivnosti institucija, te omogućava potpunije zadovoljenje potreba specifičnih ciljnih grupa i pojedinaca. Svojim programskim aktivnostima i implementacijom projekata organizacije doprinose rješavanju problema i podizanju kvaliteta života građana i specifičnih ciljnih grupa.
Lokalna zajednica je čvrsto opredjeljena na partnerski odnos sa organizacijama civilnog društva, te podržava i pruža mogućnost jačanja kapaciteta nevladinih organizacija, s ciljem poboljšanja i unapređenja kvaliteta života građana.
Javna ustanova Centar za socijalni rad Laktaši je glavni nosilac socijalne zaštite na području opštine Laktaši. Osnovana je 1998. godine i od tada djeluje kao samostalni pravni subjekt za obavljanje poslova socijalne zaštite. Programske aktivnosti ustanove su u skladu za zakonskim propisima, trenutnom situacijom u društvu i sa potrebama stanovništva opštine Laktaši.
Djelatnost ustanove se sastoji u obavljanju poslova socijalne i dječije zaštite, porodične zaštite i starateljstva, izvršenja vaspitnih mjera i mjera zaštitnog nadzora, usluga socijalnog rada i drugih poslova predviđenih Zakonom.
Osnovna prava u socijalnoj zaštiti su regulisana Zakonom o socijalnoj zaštiti (“Službeni glasnik Republike Srpske“, broj: 37/12) i odnose se na sve korisnike socijalne zaštite na nivou Republike Srpske. To su: novčana pomoć, dodatak za njegu i pomoć drugog lica, lična invalidnina, podrška u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju, smještaj u ustanove socijalne zaštite, zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu, pomoć i njega u kući, jednokratna novčana pomoć (u novcu, hrani, proizvodima za higijenu i lijekovima), dnevno zbrinjavanje, savjetovanje, mjere i usluge socijalne zaštite.
Odlukama Skupštine grada Laktaši uvrštena su proširena prava u socijalnoj zaštiti (ona koja nisu u kategoriji osnovnih prava), a to su: Pravo na pomoć za pogrebnu opremu i troškove sahrane; Pravo za nabavku prehrambeno-higijenskih paketa; Pravo na jednokratnu pomoć za nabavku lijekova; Pravo na pomoć penzionerima; Pravo na pomoć za troškove prevoza učenika; Pravo na pomoć za djecu sa smetnjama u razvoju; Pravo na dodjelu stambenog kontejnera na korištenje; Pravo na sufinansiranje troškova stanovanja za žrtve nasilja i mlade koji izlaze iz sistema socijalne zaštite; Pravo na dodjelu jednokratne pomoći za djecu korisnike projekta “Socijalizacija djece“ Republike Srpske“; Pravo na posebne mjere podrške radi prevencije izuzimanjem djece iz porodice.
Na području grada Laktaši realizovan
Gradska organizacija Crveni krst Laktaši provodi aktivnosti kojima se obezbjeđuje i dio socijalne zaštite stanovništva. U okviru svojih programskih aktivnosti Gradska organizacija Crvenog krsta obavlja i poslove Službe traženja vezano za nestala lica iz prethodnog rata na području bivše Jugoslavije.
Društvo dobrovoljnih davalaca krvi Laktaši pripada grupi najaktivnijih društava u Bosni i Hercegovini. Misija Društva je da putem organizovanih akcija darivanja krvi ostvari što potpunije zadovoljenje potrebe za krvlju i krvim komponentama za liječenje građana. Društvo primjenjuje već uspješno razvijene modele realizacije organizovanih akcija dobrovoljnog darivanja krvi započete kroz prethodne godine djelovanja. Akcije davanja krvi organizuju se u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Banjaluka i Službom za transfuziju krvi iz Gradiške.
Centar za socijalni rad Laktaši u saradnji sa udruženjima i gradom Laktaši, resornim ministarstvom, međunarodnim organizacijama i fondacijama, provodi aktivnosti s ciljem unapređenja socijalne zaštite stanovništva sa područja opštine Laktaši.
Civilna zaštita je planski organizovan dio sistema zaštite od prirodnih i drugih nesreća koja obuhvata organizovanje, pripremanje i učešće građana, preduzeća i drugih pravnih lica i profesionalnih službi, organizacija i udruženja na zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara i životne sredine od elementarnih nepogoda, drugih nesreća većih razmjera i ratnih dejstava.
Obveznici civilne zaštite su svi radno sposobni građani, muškarci od 18 do 60 i žene od 18 do 55 godina života kao i vlasnici materijalno tehničkih sredstava.
Civilna zaštita grada Laktaši je organizovana na osnovu Zakona o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama i Odluke o organizaciji i funkcionisanju civilne zaštite u oblasti zaštite i spasavanja na području Grada Laktaši.
U skladu sa usvojenom Procjenom ugroženosti od prirodnih i drugih nesreća, na području grada su obrazovane sljedeće jedinice civilne zaštite specijalizovane namjene:
Telefon: 123, 051/532-112, 051/532-399
Na području 11 mjesnih zajednica formirane su jedinice civilne zaštite opšte namjene.
Građanima grada Laktaši za sva pitanja vezana za civilnu zaštitu na raspolaganju je telefon Srđana Kelečevića – 051/334-218.
Za sve vanredne situacije na raspolaganju je broj telefona 123 i 051/532-112, TVSJ Laktaši, koji je dostupan od 00 – 24 časa.
Područja izložena opasnosti od plavljenja
Za sprovođenje akcija civilne zaštite na području grada Laktaši imenovan je Gradski štab za vanredne situacije, čiji su članovi:
Mjesne zajednice su oblik neposrednog učešća građana u lokalnoj samoupravi, a obrazuju se za područje koje predstavlja funkcionalnu cjelinu na kojoj postoji interes stanovnika za ostvarivanjem zajedničkih interesa i potreba, zasnovanih na prostornim, istorijskim, privrednim ili kulturnim razlozima. Grad Laktaši je teritorijalno organizovana u 11 mjesnih zajednica koje su upisane u Registar mjesnih zajednica grada Laktaši.
Mjesne zajednice grada Laktaši su:
1. Mjesna zajednica Aleksandrovac
Obuhvata naseljena mjesta: Aleksandrovac, Bakinci, Kobatovci i Krnete Sjedište: Aleksandrovac, Gradiška cesta broj 78. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Goran Cvikić
Administrativno-tehničko opsluživanje se obavlja u Mjesnoj kancelariji Aleksandrovac, telefon 051/580-210, kontakt lice Sanda Lučka
e-mail: sanda.lucka@laktasi.net
Predsjednik mjesne zajednice: Goran Cvikić, telefon 065/545-986,
e-mail: aleksandrovac.mz@gmail.com
2. Mjesna zajednica Aleksići
Obuhvata naseljena mjesta: Aleksići, Boškovići, Ljubatovci i Rajčevci Sjedište: Aleksići bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Gostimir Vujić,
Administrativno-tehinčko opsluživanje obavlja se u kancelariji broj 13 Gradske uprave grada Laktaši, telefon
051/334-206, kontakt lice Siniša Mušić,
email: sinisa.music@laktasi.net
Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Gostimir Vujić, telefon: 065/010-424,
e-mail: aleksici.zajednica@gmail.com
3. Mjesna zajednica Drugovići
Obuhvata naseljena mjesta: Devetina, Drugovići i Koljani Sjedište: Drugovići bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Đorđe Sikimić
Administrativno-tehinčko opsluživanje obavlja se u kancelariji broj 13 Gradske uprave grada Laktaši, telefon 051/334-206, kontakt lice,
Predsjednik mjesne zajednice: Đorđe Sikimić, 066/391-697
4. Mjesna zajednica Jaružani
Obuhvata naseljena mjesta: Jaružani, Kadinjani i Ćetojevići Sjedište: Jaružani bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Željko Radić
Administrativno-tehničko opsluživanje vrši se u Mjesnoj kancelariji Slatina, telefon 051/588-048, kontakt lice Zvjezdana Lunić,
e-mail: zvjezdana.lunic@laktasi.net
Predsjednik mjesne zajednice: Željko Radić 065/618-160
5. Mjesna zajednica Klašnice
Obuhvata naseljena mjesta: Veliko Blaško i Jakupovci Sjedište: Jakupovci, Omladinska bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Ljubiša Ratković
Predsjednik mjesne zajednice: Ljubiša Ratković, telefon 066/865-975,
e-mail: mzklasnice@gmail.com
6. Mjesna zajednica Kriškovci
Obuhvata naseljena mjesta: Kriškovci, Milosavci, Papažani i Šeškovci Sjedište: Kriškovci bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Danijela Stanišljević
Predsjednik mjesne zajednice: Danijela Stanišljević, telefon: 065/352-003
7. Mjesna zajednica Laktaši
Obuhvata naseljena mjesta: Laktaši, Mahovljani, Petoševci i Riječani Sjedište: Laktaši, Karađorđeva bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Kosta Jeremić
Predsjednik mjesne zajednice: Kosta Jeremić, telefon: 066/731-759
8. Mjesna zajednica Maglajani
Obuhvata naseljena mjesta: Maglajani, Mrčevci i Kosjerovo Sjedište: Maglajani bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Miloš Košpić
Administrativno-tehničko opsluživanje se obavlja u Mjesnoj kancelariji Aleksandrovac, telefon
051/580-210, kontakt lice Sanda Lučka,
Predsjednik mjesne zajednice: Miloš Košpić, telefon: 065/984-287
9. Mjesna zajednica Slatina
Obuhvata naseljena mjesta: Malo Blaško i Slatina Sjedište: Slatina, Trg Bana Milosavljevića bb Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Uroš Vujasinović
Administrativno-tehničko opsluživanje vrši se u Mjesnoj kancelariji Slatina, telefon:
051/588-048, kontakt lice, Zvjezdana Lunić,
Predsjednik mjesne zajednice: Uroš Vujasinović, telefon: 065/623-631
10. Mjesna zajednica Trn
Obuhvata naseljena mjesta: Bukovica, Glamočani, Jablan, Trn i Šušnjari Sjedište: Trn, Dositejeva bb. Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Darko Kukić
Administrativno-tehničko opsluživanje vrši se u Mjesnoj kancelariji Trn, telefon
051/584-015, kontakt lice Olivera Ranitović,
e-mail: olivera.ranitovic@laktasi.net
Predsjednik mjesne zajednice: Darko Kukić, telefon: 066/930-053,
e-mail: mztrn@gmail.com
11. Mjesna zajednica Čardačani
Obuhvata naseljena mjesta: Dovići, Miloševci i Čardačani Sjedište: Čardačani bb, Predsjednik Savjeta mjesne zajednice: Igor Radeljić
Predsjednik mjesne zajednice: Igor Radeljić, telefon: 065/636-533,
e-mail: mzcardacani@gmail.
Poslovi (usluge) koje se obavljaju u mjesnoj zajednici (zajedničko za sve mjesne zajednice):
KARTA MJESNIH ZAJEDNICA OPŠTINE LAKTAŠI
Budva je opština i grad na crnogorskom primorju. Ova turistička metropola Crne Gore stara je oko 2500 godina i jedan je od najstarijih gradova na Jadranskom moru. Priobalno područje, nazvano budvanska rivijera, centar je crnogorskog turizma i poznato je po dobro očuvanom srednjevjekovnom gradu, pješčanim plažama i raznolikom noćnom životu. Pored dobrog odmora i provoda, Budva je mjesto i brojnih srednjovjekovnih građevina i kulturno-istorijskih spomenika.
www.budva.me
Opština Čajetina je opština u Zlatiborskom okrugu u zapadnom dijelu Republike Srbije. Ova opština zauzima površinu od 647 km2. Turistički potencijal opštine Čajetina obuhvata prirodne ljepote kraja, tradicionalnu zdravu kuhinju, tipične objekte seoskog turizma, bavljenje starim zanatima i slično. Čajetina je turistička destinacija koja se posjećuje tokom čitave godine i nudi bogate kulturne sadržaje, sjajnu atmosferu i kao takva privlači veliki broj turista.
www.cajetina.org.rs
Zrenjanin je najveći grad srpskog dijela Banata i njegov je politički, privredni, kulturni i sportski centar. Po veličini, ovaj grad zauzima drugo mjesto, u njemu živi 130 hiljada stanovnika i više od 20 nacija. Zrenjanin je danas grad multikulturalnosti, multikonfesionalnosti i međunarodne tolerancije, grad kulture, umjetnosti, sporta, grad mostova i grad snažnog privrednog zamaha. Zrenjanin je poznat po brojnim kulturnim događajima tokom tradicionalne manifestacije „Dani piva“, koja se u kontinuitetu održava još od 1986. godine.
www.zrenjanin.rs
Verija je glavni grad okruga Imatija i smješten je u sjevernom dijelu Grčke. Verija je grad izuzetno duge istorije. Od 11. do 14. vijeka bio je treći najvažniji grad Vizantijskog carstva. O njegovoj bogatoj istoriji svjedoče čuvena jevrejska četvrt, mnogobrojne vizantijske i postvizantijske crkve, te džamije iz vremena otomanske imperije. Zbog svega toga, ovaj grad je dobio i nadimak – „Mali Jerusalim“. Danas ovaj moderni grad ima razvijenu trgovinu pšenicom, povrćem i voćem, te brojne fabrike koje se bave obradom vune i pamuka, te proizvodnjom ambalaže i konzerviranjem voća. U blizini grada se nalaze i rudnici lignita.
www.veria.gr
Idrija je grad i upravno sjedište istoimene opštine Idrija, koja pripada Goriškoj regiji u Republici Sloveniji. Idrija je grad sa najdužom rudarskom tradicijom u Sloveniji. Bogato naslijeđe rudnika žive, koje se, zbog svoje jedinstvenosti, nalazi na UNESCO listi svjetske baštine, nudi mnoštvo mogućnosti za istraživanje. Idrija privlači posjetioce svojim bogatim tehničkim, kulturnim i prirodnim baštinom. Sa preko 500 godina rudarske tradicije, sačuvane su brojne zgrade koje su deo ove bogate rudarske istorije i načina života rudara Idrije. Geopark Idrija nudi sjajne mogućnosti rekreacije, ljeti od biciklizma do planinarenja, dok u zimskoj sezoni posebno su atraktivni skijaški centri na platoima Vojskog i Črnoga vrha.
www.idrija.si
Opština Seiersberg je opština u austrijskoj pokrajini Štajerskoj. Smještena je je u neposrednoj blizini drugog najvećeg austrijskog grada Graca. Nakon reforme 2014., postaje dijelom opštine Seiersberg-Pirka. Od malog sela Seiersberg, u poslednjim decenijama prošlog vijeka postaje moderno mjesto koje se razvijalo zajedno s Gracom, te je prvobitno služilo kao stambeni prostor za stanovnike Graca. Danas je ovo jedna od najrazvijenijih i najbogatijih zajednica u Austriji, sa mnoštvom komercijalnih zona.
www.gemeindekurier.at
Lehavim je bogato naselje u južnom Izraelu, osnovano 1983. godine a status opštine dobija 1988. godine. Smješteno u sjevernom dijelu pustinje Negev, oko 15 sjeverno od Berševe. Predstavlja malu opštinu koja je 2016. godine brojala 6.444 stanovnika. Teritorijalno se širi svakim danom i procjenjuje se da danas broji oko 10.000 stanovnika. Lehavim je jedan od tri Berševina „satelitska“ grada (druga dva su Omer i Meitar), budući da većina stanovnika putuje u Berševu na posao. Lehavim je zajednica domova više srednje klase, okruženih palmama i baštama.
www.lehavim.muni.il